Jak dobrać idealny odcień bieli

I stało się. Ponieważ marudziłam, że Świąt nie lubię, spotkała mnie kara i dopadło mnie straszliwa choroba zwana katarem. Gorzej, że moja mała Zuzia pochorowała się na anginę. Cóż mogę Wam opowiedzieć o moim mikołajowym weekendzie? Nic ciekawego. Nie udało się nam wyjść z domu i nie byłyśmy na żadnej z zaplanowanych imprez. Tak jak zapowiadałam, o Świętach pisać więc nie będę. Aby pozostać jednak w zimowej aurze, mam dla Was zupełnie inny wpis, powiedzmy, że choć trochę nawiązujący do tego, co możemy odnaleźć wyglądając przez okno… gdy tylko puścimy wodze naszej fantazji i wyobrazimy sobie tam śnieg. Dziś będzie o bieli.

Jak wybrać idealny odcień bieli, jeśli producenci farb oferują od kilkunastu do kilkudziesięciu wersji tego koloru? Dlaczego wybór białego odcienia przysparza znacznie więcej trudności niż każdego innego? I w końcu, czemu warto zadać sobie trud, by znaleźć właściwą biel do swojego wnętrza?

Biel jest ponadczasowa. Odnajdzie się praktycznie w każdym stylu. Chyba żaden inny odcień nie ma aż tylu zalet. Powiększa, rozjaśnia, uwydatnia i rozświetla. Zawsze dobrze prezentuje się w kuchni i łazience.

Wielobarwna biel

Nie każdy ma świadomość, jak wiele wariacji bieli oferują producenci farb. Tylko Benjamin Moore stworzył ponad 150 odcieni tego koloru. Firma zaprezentowała je w osobnym wzorniku Off-White Colors.

Off white colors, Benjamin Moore

Off white colors, Benjamin Moore

Ciepłe wersje bieli mogą ujawniać żółte, brzoskwiniowe, czy różowe tony, a zimne: zielone, niebieskie lub szare. Czysta biel, w recepturze której nie występują inne koloranty może kojarzyć się ze szpitalem, a pomalowana nią większa przestrzeń drażnić, a nawet męczyć wzrok. Dlatego w dużych wnętrzach lepiej sprawdzają się cieplejsze odcienie, a chłodniejsze przy eksponowaniu elementów dekoracyjnych, jak listew, drzwi, czy framug okien. Biel jest chyba jednym z najbardziej uniwersalnych kolorów. Ale wybór właściwego jej odcienia często bywa problematyczny – Znacznie trudniej dobrać odpowiedni odcień bieli niż każdego innego koloru – przyznaje Sharon Grech, ekspert ds. koloru marki Benjamin Moore. Co zatem warto wiedzieć o tym kolorze?

Biel jest niezwykle „czuła” na sąsiadujące z nią barwy. Wręcz zmienia się pod ich wpływem. Nawet widok z okna może wpłynąć na jej tonację. Jeśli, na przykład, będzie to elewacja z czerwonej cegły, wówczas ściany wewnątrz mogą wydawać się jasno-różowe. Dlatego przy jej wyborze warto wspomóc się próbkami. I wcale nie trzeba malować nimi ścian. Bardziej praktycznym rozwiązaniem jest stworzenie wielkoformatowych fiszek (np. 50 na 50 cm) i pomalowanie ich wybranymi odcieniami. To pozwoli sprawdzić, jak kolory wyglądają na poszczególnych ścianach oraz w zestawieniu z meblami, zasłonami, czy dodatkami. Sharon Grech uczula – Kolor zmienia się w zależności od rodzaju światła i pory dnia. Inaczej wygląda w zestawieniu z dodatkami. We wnętrzu może wydawać się nieco inny. Uwydatniać tony, które nie były dostrzegalne w miejscu gdzie był wybierany.

Gotowanie w obłokach

Biel to doskonały wybór do kuchni. Tu zawsze dużo się dzieje. Dzięki białemu tłu można wyeksponować różnokolorowe akcesoria kuchenne i nie mieć wrażenia chaosu. Białe ściany będą dobrze wyglądać zarówno w zestawieniu z kolorowymi, jak i białymi frontami szafek. W białej kuchni nie może zabraknąć ziół. Zieleń w zestawieniu z bielą nadaje wnętrzu świeżości i tworzy przytulny klimat. Biel, jak żaden inny kolor, uwydatni szlachetność drewna. W arktycznej kuchni spektakularnie prezentować się będzie złota armatura lub dodatki w kolorze mosiądzu.

Malując kuchenne ściany warto zainwestować w farbę wysokiej jakości. Ważne by była odporna na wilgoć, zmywanie i działanie mikroorganizmów. Nowość w ofercie marki Benjamin Moore – farba do kuchni i łazienek Kitchen&Bath W322 posiada te wszystkie parametry, a przy tym jest ekologiczna. Do jej barwienia używa się pigmentów, z których całkowicie wyeliminowano szkodliwe lotne związki organiczne tzw. LZO. Co ciekawe ekologiczne komponenty sprawiają, że farba jest trwalsza, krócej schnie, a kolor przez długie lata zachowuje swoją głębię. Półmatowa Kitchen&Bath W322 Benjamin Moore dostępna jest w jasnych odcieniach i w przypadku gładzi gipsowych wysokiej jakości nie wymaga gruntowania. Farba jest też idealnym rozwiązaniem do łazienek. Nie ma ryzyka, że farba po jakimś czasie będzie się łuszczyć lub na ścianie powstaną plamy i zacieki na skutek działania wilgoci i podwyższonej temperatury.

Maria Podobińska-Tuleja & Benjamin Moore

cropped-proste_wnetrze_logo-011.jpg

#offwhitecolors #bielwewnetrzu #bialafarba

Reklamy