ŁDF: Materials We Love

Jednym z pierwszych wydarzeń podczas ŁDF, w których wzięłam udział – tuż po przywitaniu się z koleżankami blogerkami – była prezentacja przygotowana przez firmy Pfleiderer oraz Inrerprint, przedstawiająca nowe propozycje dekorów, które już niedługo będą miały swoją premierę sprzedażową. Cóż niezwykłego jest w zwykłych dekorach i o co w ogóle chodzi? Do stworzenia nowych wzorów zaproszeni zostali światowej sławy polscy projektanci – Oskar Zięta oraz Piotr Kuchciński. To oni właśnie przy pomocy przedstawicieli firm Pfleiderer i Interprint przedstawili opowieść, jak wyglądała praca nad nowymi materiałami, skąd pomysł na nie i dlaczego cały proces był tak niezwykły. Prezentacja rozpoczęła się projekcją filmu „Istota materiału”, w którym autorzy projektów opowiedzieli o drodze od idei projektowej, po koncepcyjną wersję kolekcji. Film możecie obejrzeć tutaj:

Projekty nowych dekorów w wersji płyt meblowych, laminatów HPL i blatów kuchennych firma Pfleiderer wprowadzi na rynek już w przyszłym roku. „Teraz zadaniem firmy jest zaprezentowanie i przekazanie nowych wzorów naszym kontrahentom i praca nad produktami finalnymi takimi jak na przykład meble. Mamy nadzieję, że dzięki temu kolekcja „MATERIALS WE LOVE. Concept by Zięta & Kuchciński” już wkrótce zagości w naszych domach i biurach” – mówi Przemysław Strzyż, dyrektor marketingu w firmie Pfleiderer.

W projekcie Oskar Zięta odpowiedzialny był za stworzenie kolekcji dekorów w idealny sposób odwzorowujących beton. Pracując na co dzień w Szwajcarii, w której beton jest materiałem rozpowszechnionym na szalenie szeroką skalę, było to dla niego zadanie naturalne. Oprócz betonu architektonicznego o idealnej powierzchni, coraz częściej na salony wkracza beton konstrukcyjny, z widocznym rysunkiem szalunku. To właśnie nad stworzeniem dekorów w sposób jak najbardziej autentyczny odpowiadających rzeczywistemu betonowi pracował Oskar Zięta. Rezultat? Doskonale podkreślona tekstura materiału, który będzie można wykorzystać zarówno do produkcji blatów, okładzin ściennych, a nawet elementów odpornych na wodę, a więc możliwych do zastosowania w łazience.

Piotr Kuchciński podjął się zadania stworzenia dekoru naturalnego drewna. Dekor odzwierciedla autentyczny kolor oraz strukturę prawdziwego drzewa.

Dlaczego projektanci zdecydowali się na współpracę przy tworzeniu czegoś, co wydaje się tak oczywiste? Dlaczego właśnie te materiały zostały przeniesione na kartki papieru, by móc następnie znaleźć się w naszych domach? Na te pytania odpowiedź znajdziecie z prezentowanym filmie. Ja, za słowami Oskara Zięty, powtórzę jedynie, że to właśnie naturalne materiały, takie jak beton i drewno, są tymi, które będą gościły w naszych domach przez następne lata. To one są teraz modne i pożądane. To one są materiałami, które kochamy.

Zdjęcia: Agencja Profundo & Proste Wnętrze

Materials We Love. Concept by Zięta & Kuchciński

Piotr Kuchciński, Piotr Kuchniński

Oskar Zięta, Prozessdesign

Maria Podobińska-Tuleja

cropped-proste_wnetrze_logo-011.jpg

 #materialswelove #pfleiderer #interprint #lodzdesignfestival #dekory

Reklamy