Źródła światła – część pierwsza

Światło. Bez niego nie ma życia. W ciemności nie moglibyśmy funkcjonować, pracować, bawić się, podziwiać piękna codziennych rzeczy. Głównym źródłem światła, z którego korzystamy we wnętrzach, jest oczywiście Słońce. Miękkie, przyjemne światło generowane przez to jądrowe źródło jest dla nas naturalnym oświetleniem, które możemy regulować przez stosowanie odpowiednich przesłon okiennych – rolet, żaluzji, zasłon, czy okiennic. To raczej proste i każdy już wie, jak zaciemnić pokój, czy wpuścić trochę więcej światła do środka. Pozostałe źródła światła nie są już dla nas tak oczywiste. W dzisiejszych czasach jesteśmy dosłownie zalani światłem! Żarówki, świetlówki, halogeny, ledy. Do tego dochodzi wydajność, barwa, trwałość, skuteczność świetlna, Waty, Lumeny, Kelviny, Kandele. Jak sobie z tym poradzić nie wchodząc zbytnio w obszerną wiedzę techniczną i fizykę, której zapewne większość z Was unikała jak ognia podczas szkolnej edukacji? Można skorzystać z fachowej pomocy przy projektowaniu kompleksowego oświetlenia domu, lecz przy zakupie pojedynczych „żarówek” warto jednak poznać te podstawowe pojęcia, niezbędne, niezbędne aby nie zagubić się w świetlnym świecie.

Wiedza, która będzie nam najbardziej potrzebna to przede wszystkim znajomość typów źródeł światła.

Żarówka. Szklana banieczka wypełniona mieszaniną gazów, w której umieszczony został drut wolframowy. Przez wiele lat była najbardziej popularnym źródłem światła, jednak większość energii emitowana przez żarówki jest energią cieplną (około 90%), a trwałość żarówek nie jest zbyt wysoka. Do zalet żarówek należy fakt, iż dają niezwykle miękkie i przyjemne światło, zbliżone do światła słonecznego oraz to iż świecą jednakowo przez cały czas. E14 oraz E27 są symbolami powszechnych dla żarówek gwintów Edisona.

Żarówka

Żarówka

Świetlówka. Lampa fluorescencyjna. Zużywają niewiele energii i są stosunkowo tanie. Emitują znacznie mniej ciepła niż tradycyjne żarówki, a jednocześnie dają o wiele więcej światła. Ich intensywność można regulować przy pomocy ściemniaczy. W tej grupie wyróżniamy tradycyjne świetlówki liniowe oraz kompaktowe lampy fluorescencyjne, powszechnie określane jako „żarówki energooszczędne”.

Żarówka halogenowa niskonapięciowa. Żarówki te pracują na napięcie 12V i wymagają transformatora. W ich świetle kolory wydają się żywsze niż w świetle żarówek tradycyjnych. Ich użycie pozwala na uzyskania światła bezcieniowego, ładnie rozproszonego lub też na oświetlenie danej powierzchni bez konieczności używania specjalnych opraw z soczewkami. Doskonale nadają się jako źródło światła ogólnego i dekoracyjnego. Mogą dawać wiązkę światła o kącie rozwarcia od 10 do 60 stopni, co daje wiele możliwości aranżacyjnych.

Żarówka halogenowa zasilana prądem 230V. Produkują one więcej światła niż tradycyjne żarówki tej samej mocy, lecz mają one dość niską skuteczność świetlną, wytwarzają dość sporo ciepła i są drogie w użytkowaniu. Z powodu swoich wad coraz częściej zastępuje się je bardziej ekonomicznymi źródłami światła.

Oświetlenie LED. Diody elektroluminescencyjne (LED = light-emitting-diode) to cienkie układy scalone, które nie mają żarników, a więc nie nagrzewają się i nie mogą się przepalić. Większość energii emitują w postaci światła. Wymagają przetworników, które dostarczają energię o stałym napięciu odpowiednim dla LED, co podwyższa ich cenę, ale sprawia, że są bardziej ekonomiczne w eksploatacji niż tradycyjna żarówka. Listwy, węże czy taśmy LED to prawdziwa rewolucja w oświetleniu. Bardzo cienkie taśmy w połączeniu z niską temperaturą emisji światła sprawiają, iż są one idealne do wykorzystania w regałach czy wnękach.

Taśma LED

Taśma LED

Oświetlenie światłowodowe. Włókna ze szkła kwarcowego lub tworzywa sztucznego, przepuszczające wiązki światła, na końcu których znajduje się generator z diodą LED lub żarówką metalohalogenkową, przesyłający fale świetlne. Światłowody mogą świecić końcówkami lub na całej swojej długości – można je więc wykorzystać na przykład jako oświetlenie schodów lub do tworzenia efektu rozgwieżdżonego nieba na przykład w pokoju dziecięcym, czy w sypialni. Dzięki diodom RGB można uzyskać kombinację wielu barw, a specjalny sterownik umożliwi nam tworzenie oświetlenia o zmieniających się kolorach i intensywności.

Światłowód

Światłowód

Żarówki energooszczędne to już zupełnie inny temat, który opiszę w kolejnych postach. Przydadzą się nam również informacje co to takiego jest temperatura barwowa i jakie są podstawowe jednostki fotometrii.

Przykłady powyższych źródeł światła znajdziecie tu: źródła światła.

Maria Podobińska-Tuleja

cropped-proste_wnetrze_logo-011.jpg

 #żarówki #LED #wybórżarówki #oświetlenie

Reklamy