Czy mogę w pokoju urządzić kuchnię i dlaczego czasami nie? – część druga

Temat przeniesienia kuchni do pokoju lub innego pomieszczenia może być dość kłopotliwy. Wspominałam już o tym w pierwszej części artykułu Czy mogę w pokoju urządzić kuchnię….W części drugiej chciałam Wam przybliżyć zagadnienie, które jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia, estetyki pomieszczeń i komfortu użytkowania naszych domów. Niestety niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, lekceważy wagę problemu, głównie przez nieświadomość i brak wiedzy, lub też popularne przekonanie że „kratka wentylacyjna w kuchni służy do pozbywania się nieładnych zapachów z kuchni”. Otóż nie. Wentylacja, bo o niej będzie mowa, to podstawowy system stosowany w budynkach pozwalający nam oddychać świeżym i zdrowym powietrzem. Zacznijmy od solidnej i suchej porcji wiedzy (nie bez przypadku używam tego sformułowania), a więc od definicji i podstawowych parametrów, które powinny charakteryzować naszą wentylację.

Wentylacja to system zapewniający odpowiedni dopływ, przepływ i odprowadzenie powietrza z całego układu pomieszczeń. Każdy z tych trzech elementów musi działać prawidłowo. Co to oznacza? Aby w naszym domu żyło się komfortowo, nie tylko przewody wentylacyjne muszą działać poprawnie i musi być tak zwany ciąg (to zapewne sprawdzają na wizytach kontrolnych panowie kominiarze przystawiając zapalniczkę przy kratce wentylacyjnej), ale również musimy zadbać o dopływ świeżego powietrza – a więc rozszczelnić okna, oraz umożliwić powietrzu w naszych mieszkaniach lub innych lokalach na swobodną cyrkulację. Coraz bardziej szczelne okna zatrzymujące ciepło w pomieszczeniach nie są więc w tym przypadku rozwiązaniem idealnym. Na szczęście w większości z nich występuje możliwość rozszczelnienia ich lub zaopatrzone są one w specjalne szczeliny nawiewne. Przepływ powietrza umożliwiają drzwi o odpowiedniej powierzchni – ich szerokość minimalna to 80 cm, a wysokość 200 cm bez progów oraz ze szczeliną o powierzchni 80 cm2 w przypadku drzwi pokojowych,  czy kuchennych (wystarczy więc drzwi o szerokości 80 cm podciąć o 1 cm) i 0,022 m2 dla drzwi łazienkowych – te drzwi należy podciąć o 2,75 cm w przypadku, gdy mają one szerokość 80 cm. Kratka wentylacyjna w drzwiach nie jest dobrym rozwiązaniem – teoretycznie jej wielkość jest odpowiednia, gdyż może wynosić na przykład 8 cm x 27,5 cm, lecz powierzchnia otworów netto jest znacznie mniejsza od wymaganych 0,022 m2. Pamiętajmy o tym kupując drzwi łazienkowe.

Wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna potrzebna jest nam, aby zapewnić odpowiednią jakość środowiska wewnętrznego, w tym wielkość wymiany powietrza, jego czystość, temperaturę, wilgotność względną, czy prędkość ruchu w pomieszczeniu. Musi być ona zapewniona w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi,  pomieszczeniach bez otwieranych okien (na przykład garderoby, spiżarnie itp.). Ważne jest, aby kierunek przepływu powietrza prowadzony był z pokoi do kuchni i łazienek.

Te podstawowe, jak i również bardziej dokładne informacje, których już nie będę tu opisywać (pewnie niewiele Wam powie informacja, że dopływ powietrza powinien wynosić 20 m3/h/osobę), znajdują się w „Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”, potocznie zwanym przez branżowców Warunkami technicznymi. Może jeszcze wspomnę, że w kuchni bez okna i z kuchenką gazową należy zastosować mechaniczną wentylację wywiewną. Koniec ciężkiej wiedzy. Pytanie teraz dlaczego jest to takie ważne?

Oprócz zapewnienia nam świeżego powietrza, które jest nam niezbędne by żyć, wentylacja służy do regulacji wilgotności powietrza – usuwa nadmiar pary wodnej z pomieszczeń na zewnątrz. A skąd u nas w mieszkaniach para wodna? Z łazienek i kuchni – co raczej jest oczywiste, gdyż każdy obserwując gotujący się obiad, czy biorąc gorący prysznic może zauważyć unoszącą się w powietrze parę wodną, ale również my sami jesteśmy bardzo istotnymi generatorami pary wodnej, czy to oddychając czy pocąc się, nasze rośliny, zwierzęta również przyczyniają się do zwiększenia ilości wody w powietrzu. Okazuje się, że skroplona woda może być dla nas niebezpieczna. Jej nadmiar stanowi zagrożenie zdrowia i higieny oraz obniża komfort użytkowania pomieszczeń. Gorszy mikroklimat może przyczyniać się na przykład do pojawienia się chorób reumatycznych. Zawilgocenie ścian skutkuje powstawaniem grzybów i pleśni. Wilgotne przegrody (ściany, stropy) tworzą optymalne warunki dla rozwoju mikroorganizmów, co skutkuje brzydkimi, przebarwionymi powierzchniami – obniża więc estetykę pomieszczeń, ale również zagrożeniem dla zdrowia nas i naszych pupili. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że przebywanie w zagrzybionym pokoju nie jest zdrowe i bezpieczne. Mokre ściany to również większe straty ciepła – zawilgocone materiały mają znacznie obniżoną izolacyjność cieplną. Co z tego wynika? Zamykając szczelnie okno zatrzymamy ciepło w naszym domu, jednak zatrzymamy również niepożądaną wilgoć, co i tak w efekcie przyczyni się do strat ciepła.

Podsumowując – wentylacja jest ważna, a nawet bardzo. A dla nas ważne jest to, abyśmy byli świadomymi użytkownikami naszych domów. Cóż z tego, że wpuścimy do domu raz na jakiś czas kominiarza i kupimy od niego kalendarzyk. Jego wizyta niewiele nam pomoże, gdy założymy niewłaściwe drzwi, pozamykamy je szczelnie oraz zamontujemy niezwykle szczelne okna. Pamiętajmy również o częstym wietrzeniu pomieszczeń. Znacznie uprzyjemni nam to przebywanie wewnątrz domów. Zróbmy coś dla siebie i dla swojego zdrowia.

A co z naszą kuchnią? Teraz mając już tak ważną wiedzę o wentylacji i o parze wodnej oraz mając świadomość, że gotując produkujemy ogromne ilości wody unoszącej się w powietrze, możemy wysunąć prosty i oczywisty wniosek: kuchnia bez wentylacji nie może istnieć – w tym przypadku mówimy o ostatnim elemencie całego systemu, a więc o przewodach wentylacyjnych odprowadzających zużyte powietrze z naszych domów. Jeśli w pokoju nie mamy komina z kanałami wentylacyjnymi, to raczej wielka reorganizacja naszego domu się nam nie uda – chyba, że zdecydujemy się na wybudowanie nowego komina. Pamiętajmy również, że każde pomieszczenie powinno mieć swój oddzielny kanał wentylacyjny. Zanim zaczniemy planować przearanżowanie mieszkania – zastanówmy się, czy jest to możliwe, właśnie ze względu na rozmieszczenie przewodów wentylacyjnych.

Maria Podobińska-Tuleja

cropped-proste_wnetrze_logo-011.jpg

Reklamy